För professionella

Teknisk support av jordvärmepumpar för professionella

Vi erbjuder teknisk support på Oilon och Lämpöässä jordvärmepumpar till återförsäljare, underhållsfirmor, industri- och energianläggningar. Du kan vända dig till oss i alla tekniska problem såväl som i underhålls- och garantifrågor.

Du kan lämna en kontaktförfrågan till fabriken genom att fylla i nedanstående blanketten med förhandsinformation. Så här kan vi flexibelt komma igång med saken.

Fyll i informationsformuläret och skicka: VÄRMEPUMPENS UNDERHÅLL, KONTAKTINFORMATION

Vi är tillgängliga för experter på vardagar från 8:00 till 16:00.
Vår telefonväxel (03) 85 761 kopplar ditt samtal till rätt person.

Mer detaljerad kontaktinformation om Oilons och Lämpöässäs jordvärmepumpförsäljning och underhåll finns på Oilon koncernens webbsidor: KONTAKTUPPGIFTER

Retur av driftsättningsprotokoll

Oilon och Lämpöässä jordvärmepumpar kommer med ett driftsättningsprotokoll. Det kan också returneras ifylld elektroniskt, till exempel genom att skanna eller ta en fin bild och skicka den till adressen: takuutodistus@oilon.com

Bli vår partner!

Är du intresserad av försäljning, underhåll, installation eller design av Oilon och Lämpöässä jordvärmepumpar?
Som finsk tillverkare ger vi ett brett stöd till dig och garanterar ett högkvalitativt och omfattande produktsortiment.

Tillsammans kan vi skapa högkvalitativa uppvärmnings- och kylningslösningar med jordvärmepumpar för både stora och små föremål. Oilon och Lämpöässä jordvärmepumpar tillverkas och designas i Finland som en del av Oilon koncern. Vi utbildar och stöder vårt nätverk med decennier av erfarenhet inom jordvärme, och erfarenhet stärks av Oilon koncernens omfattande kompetens inom olika uppvärmningslösningar.

Kom med i Oilons och Lämpöässäs växande professionella nätverk av jordvärmepumpar. Fyll i blanketten på Oilon koncernens webbsida:

Vår försäljningstjänst

Aarnio Markus

Markus Aarnio

Distriktsförsäljningschef
Egentliga och Västra Finland,
distrikt 1
markus.aarnio@oilon.com
p. 044 7576 411

Simo Ruusunen

Distriktsförsäljningschef
Södra Finland
distrikt 2
simo.ruusunen@oilon.com
p. 044 7576 227

Laaksonen Mikko

Mikko Laaksonen

Distriktsförsäljningschef
Södra Finland, Kymmenedalen, Södra Savonia,
distrikt 3
mikko.laaksonen@oilon.com
p. 044 7576 288

Mäkitalo Antero

Antero Mäkitalo

Distriktsförsäljningschef
Centrala Finland, Norra Finland,
distrikt 4
antero.makitalo@oilon.com
p. 0400 364 907

Petri Virta

Affärschef
petri.virta@oilon.com
p. 044 7576 259

Underhåll och reservdelar

Underhåll

Underhåll/teknisk support: maalampohuolto@oilon.com

Juha Salonperä

Technical Service Expert
+358 3 8576 673
juha.salonpera@oilon.com
Lapua

Jarno Enqvist

Technical Service Expert
+358 3 8576 412
jarno.enqvist@oilon.com
Lahti

Mikko Syrjälä

Service Technician
+358 3 8576 674
mikko.syrjala@oilon.com
Lapua

Janne Rekola

Service Technician
+358 3 8576 401
janne.rekola@oilon.com
Lahti

Pasi Kytökorpi

Service Technician
+358 3 8576 756
pasi.kytokorpi@oilon.com
Lahti

Ilari Vapamäki

Service Manager
+358 3 8576 249
ilari.vapamaki@oilon.com
Lahti

Reservdelar

Reservdelförsäljning: varaosat@oilon.com

Jukka Luostarinen

Chief Customer Service Officer
+358 44 7576 263
jukka.luostarinen@oilon.com

Matti Svensk

Spare Part Operative
+358 44 7576 780
matti.svensk@oilon.com

Merja Savander-Heinonen

Spare Part Sales
+358 44 7576 772
merja.savander-heinonen@oilon.com

För en mer detaljerade kontaktinformation se ett mellanblad ”Jordvärmepumpar” på Oilon koncernens sidor: KONTAKTUPPGIFTER